Type to search

WARREN BUFFET: VÄRLDENS BÄSTA INVESTERARE ÖKADE SITT BOLAGS EXPONERING MOT APPLE MED HELA +23% UNDER Q4 2017

Share

Innehav och förändringar i Berkshire Hathaways aktieportfölj under Q4 2017:
Läs mer om Warren Buffets investmentbolag Berkshire Hathaway hos Avanza!

HistoryStock% of portfolioSharesRecent activityReported Price*Value
AAPL – Apple Inc.14.63165,333,962Add 23.30%$169.23$27,979,467,000
WFC – Wells Fargo14.54458,232,268Reduce 1.29%$60.67$27,800,952,000
KHC – Kraft Heinz Co.13.24325,634,818$77.76$25,321,363,000
BAC – Bank of America Corp.10.48679,000,000$29.52$20,044,080,000
KO – Coca Cola Co.9.60400,000,000$45.88$18,352,001,000
AXP – American Express7.87151,610,700$99.31$15,056,458,000
PSX – Phillips 664.2780,689,892$101.15$8,161,782,000
USB – U.S. Bancorp2.4487,058,877Add 2.35%$53.58$4,664,615,000
MCO – Moody’s Corp.1.9024,669,778$147.61$3,641,506,000
BK – Bank of New York1.7160,818,783Add 21.08%$53.86$3,275,697,000
LUV – Southwest Airlines1.6347,659,456$65.45$3,119,312,000
DAL – Delta Air Lines Inc.1.5653,110,395$56.00$2,974,182,000
CHTR – Charter Communications1.498,489,391$335.96$2,852,096,000
GS – Goldman Sachs Group1.4610,959,519$254.76$2,792,047,000
DVA – DaVita HealthCare Partners1.4638,565,570$72.25$2,786,362,000
AAL – American Airlines Group Inc.1.2546,000,000Reduce 2.13%$52.03$2,393,379,000
GM – General Motors1.0750,000,000Reduce 16.67%$40.99$2,049,500,000
UAL – United Continental Holdings0.9928,211,563$67.40$1,901,459,000
USG – USG Corp.0.7939,002,016$38.56$1,503,918,000
VRSN – Verisign Inc.0.7812,952,745$114.44$1,482,312,000
MON – Monsanto Co.0.7111,708,747Add 31.95%$116.78$1,367,348,000
LSXMK – Liberty SiriusXM Series C0.6431,090,985$39.66$1,233,068,000
V – Visa Inc.0.6310,562,460$114.02$1,204,332,000
MTB – M&T Bank Corp.0.485,382,040$170.99$920,275,000
SYF – Synchrony Financial0.4220,803,000$38.61$803,203,000
COST – Costco Co.0.424,333,363$186.12$806,526,000
AXTA – Axalta Coating Systems Ltd.0.3923,324,000$32.36$754,765,000
MA – Mastercard Inc.0.394,934,756$151.36$746,925,000
SIRI – Sirius XM Holdings Inc.0.39137,915,729$5.36$739,228,000
LBTYA – Liberty Global Inc.0.3820,180,897$35.84$723,283,000
LSXMA – Liberty Sirius XM Series A0.3114,860,360$39.66$589,362,000
TMK – Torchmark Corp.0.306,353,727$90.71$576,346,000
QSR – Restaurant Brands International0.278,438,225$61.48$518,782,000
STOR – STORE Capital Corp.0.2518,621,674$26.04$484,908,000
TEVA – Teva Pharmaceutical Industries Ltd.0.1918,875,721Buy$18.95$357,695,000
IBM – International Bus. Machines0.162,048,045Reduce 94.47%$153.42$314,211,000
LBTYK – Liberty Global Inc. C0.137,346,968$33.84$248,621,000
SNY – Sanofi Aventis0.093,878,524Reduce 0.70%$43.00$166,777,000
VRSK – Verisk Analytics Inc.0.081,563,434$96.00$150,090,000
WMT – Wal-Mart Stores0.071,393,513$98.75$137,610,000
GHC – Graham Holdings Co.0.03107,575$558.35$60,065,000
LILA – Liberty LiLAC Group A0.032,714,854$20.15$54,704,000
JNJ – Johnson & Johnson0.02327,100$139.72$45,702,000
PG – Procter & Gamble0.02315,400$91.88$28,979,000
LILAK – Liberty LiLAC Group C0.011,284,020$19.89$25,539,000
MDLZ – Mondelez International0.01578,000$42.80$24,738,000
UPS – United Parcel Service0.0059,400$119.16$7,078,000
VZ – Verizon Communications0.00928$52.80$49,000
HistoryStockActivity Share change% change to portfolio
Q4  2017
MON – Monsanto Co.Add 31.95%2,835,2780.17
AAPL – Apple Inc.Add 23.30%31,241,1802.76
BK – Bank of New YorkAdd 21.08%10,589,1950.30
USB – U.S. BancorpAdd 2.35%1,995,7100.06
TEVA – Teva Pharmaceutical Industries Ltd.Buy18,875,7210.19
SNY – Sanofi AventisReduce 0.70%27,3510.00
WFC – Wells FargoReduce 1.29%6,000,0000.19
AAL – American Airlines Group Inc.Reduce 2.13%1,000,0000.03
GM – General MotorsReduce 16.67%10,000,0000.21
IBM – International Bus. MachinesReduce 94.47%34,978,6532.73
Q3  2017
SYF – Synchrony FinancialAdd 19.13%3,340,0000.06
MON – Monsanto Co.Add 10.34%831,6850.06
AAPL – Apple Inc.Add 3.00%3,900,8220.34
BAC – Bank of America Corp.Buy679,000,0009.68
WFC – Wells FargoReduce 0.80%3,755,0020.12
CHTR – Charter CommunicationsReduce 10.10%954,1000.20
IBM – International Bus. MachinesReduce 31.54%17,057,9751.39
WBC – WABCO Holdings Inc.Sell 100.00%63,1950.00
Q2  2017
BK – Bank of New YorkAdd 52.16%17,217,5290.54
LSXMA – Liberty Sirius XM Series AAdd 45.01%4,612,5600.12
LSXMK – Liberty SiriusXM Series CAdd 39.38%8,783,8760.23
GM – General MotorsAdd 20.00%10,000,0000.21
AAPL – Apple Inc.Add 0.65%834,8540.07
SYF – Synchrony FinancialBuy17,463,0000.32
STOR – STORE Capital Corp.Buy18,621,6740.26
WFC – Wells FargoReduce 2.44%11,717,0000.40
UAL – United Continental HoldingsReduce 2.56%739,7900.03
DAL – Delta Air Lines Inc.Reduce 3.48%1,915,6000.06
AAL – American Airlines Group Inc.Reduce 4.62%2,278,8540.07
IBM – International Bus. MachinesReduce 16.23%10,477,2820.99
SIRI – Sirius XM Holdings Inc.Reduce 19.97%34,409,6240.12
WBC – WABCO Holdings Inc.Reduce 97.83%2,845,3590.00
GE – General ElectricSell 100.00%10,585,5020.19
Q1  2017
AAPL – Apple Inc.Add 125.52%71,997,4546.39
BK – Bank of New YorkAdd 52.33%11,340,0900.33
LUV – Southwest AirlinesAdd 10.31%4,455,6810.15
AAL – American Airlines Group Inc.Add 8.20%3,734,0000.10
SIRI – Sirius XM Holdings Inc.Add 3.41%5,685,4120.02
LSXMA – Liberty Sirius XM Series AAdd 1.88%189,0000.00
LSXMK – Liberty SiriusXM Series CAdd 0.32%71,0000.00
Tags::
Finanso.se (Innehåller samarbetslänkar)

Finansos mål är att hjälpa privatpersoner till en bättre privatekonomi. För att göra det erbjuder vi bland annat jämförelsetjänster för att sänka kostnader och guider för hur du kan investera dina pengar. Allt material på Finanso.se är alltid kostnadsfritt för dig som läsare och besökare.

    1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *