Type to search

49 överlägset bästa fonderna 2018 [Topplista]

Share

Vi har sammanställt en lista över de 49 bästa fonderna 2018 baserat på hur de har presterat fram till artikelns publicerade datum (2 juni 2018). Vi har inte lagt något fokus på att spekulera i vilka de bäst presterande fonderna kommer att vara när böckerna stängs för 2018. Listan är hämtad från Avanza bank och det är således en topplista över de bästa fonderna 2018 som går att handla hos Avanza bank.

Bästa fonderna 2018

  1. GAM Star Technology A USD Acc+29,39%
  2. Swedbank Robur Ny Teknik +27,34%
  3. MS INVF US Growth A+27,16%
  4. BGF World Technology A2+26,42%
  5. SEB Nordamerikafond Småbolag
  6. UBS (Lux) EF Small Caps USA (USD) P
  7. Franklin Technology A(acc)USD
  8. CS (Lux) Global Security Equity B USD
  9. LO Funds Global Prestige P EUR Acc
  10. LO Funds Global Prestige P USD Acc
  11. Franklin US Opportunities A(acc)USD
  12. Amundi Fds Eq MENA AU-C
  13. UBS (Lux) EF Gbl Multi Tech (USD) P
  14. C WorldWide Medical Small & Mid Cap 1A
  15. Caprifol Nordiska Fonden
  16. Öhman Global Growth
  17. JPM Emerging Middle East Eq A (dist) USD
  18. Pareto Aksje Norge B
  19. UBS (Lux) ES USA Growth USD P Acc
  20. Lannebo Vision
  21. Parvest Equity USA Growth C C
  22. Swedbank Robur Technology
  23. Janus Henderson Hrzn US Growth A2 USD
  24. MS INVF US Advantage A
  25. Swedbank Robur Småbolagsfond Norden
  26. Allianz Global Artfcl Intlgc AT EUR
  27. Holberg Triton A+19,63%
  28. Franklin MENA A(acc)USD+19,54%
  29. Handelsbanken Hälsovård Tema (A1 SE +19,43%

Bästa indexfonderna 2018 hämtade från Avanza bank

Här nedanför listar vi de bästa indexfonderna 2018. Dessa indexfonder har alltså presterat bäst fram till dagens datum. Det är t.o.m. så att överst på listan så hittar vi en Råvarufond som följer ett råvaruindex från SEB. Under detta korta tidsspann så kan vi se att bästa fonderna 2018 har presterat mycket bättre än de bästa indexfonderna 2018 än så länge.

Bästa indexfonderna 2018i år %1 v. %1 mån. %3 mån. %6 mån. %1 år %3 år %5 år %
SEB Råvaror Indexfond15,52-1,85-4,750,2316,4832,1223,20
Öhman Etisk Index USA A15,07-0,662,858,1713,4525,7940,71133,36
Swedbank Robur Access USA14,59-0,481,966,1013,9426,6344,12136,30
Handelsbanken USA Index14,30-0,471,756,0713,9726,6043,70134,33
SPP Aktiefond USA14,05-0,441,735,9513,6825,9243,62134,46
SEB USA Indexfond D USD – Lux utd14,01-1,361,687,3512,5524,9741,99138,52
Länsförsäkringar USA Indexnära13,83-0,352,135,8713,2125,5543,37133,23
Skandia Nordamerika Exponering13,40-0,411,645,6513,4325,2941,28126,30
PLUS Mikrobolag Sverige Index13,32-1,683,568,8311,62
Handelsbanken Gl Småbolag Ind Cri A1 SEK11,72-0,380,272,7413,02
PLUS Småbolag Sverige Index11,430,484,936,6810,58
DNB Global Indeks11,12-0,701,274,249,9420,2730,90103,16
Swedbank Robur Access Global10,94-0,361,382,5710,5721,08
Länsförsäkringar Global Indexnära10,86-0,401,462,6410,6120,8032,47102,58
Danske Invest Global Index SA10,75-0,691,274,169,6220,0230,94105,13
Skandia Global Exponering A10,72-0,391,242,5710,7520,8231,77
Nordea Indexfond Global10,54-0,361,532,8810,6521,1532,50104,71
SEB Etisk Global Indexfond C USD – Lux10,12-0,621,263,278,6619,5230,82106,44
Handelsbanken Råvarufond9,69-1,79-5,58-2,0511,5026,1617,18-5,70
SPP Aktiefond Global A9,52-0,461,141,489,1019,5131,8897,28
Handelsbanken Global Index Crit (A SEK)9,27-0,531,331,438,5819,0531,1399,92
Handelsbanken Norden Ind Criteria A1 SEK8,37-0,273,190,578,59
Nordea Indexfond Sverige icke-utd7,931,033,873,555,549,5620,3167,10
SEB Sverige Indexfond7,911,063,924,035,798,5322,5275,57
Aktiespararna Direktavkastning7,35-0,255,852,637,907,31
Catella Sverige Index A7,10-0,394,072,326,207,8021,5473,58
Öhman Etisk Index Europa7,080,841,32-0,406,2212,5212,8966,01
Länsförsäkringar Japan Indexnära6,80-0,151,24-2,285,5318,3629,3684,55
Handelsbanken Sverigefond Index6,70-0,324,082,286,087,5222,2373,41
Skandia Japan Exponering6,63-0,201,12-2,535,8118,5824,4178,82

Hur har de bästa fonderna 2018 gått jämför med de olika börserna?

De bästa fonderna har, inte helt oväntat, utklassat de vanliga indexen med många procent. De bästa indexfonderna 2018 har avkastat ca 6-15% hittills i år jämfört med de bästa fonderna 2018 som har avkastat mellan 20-29% hittills. Det går att jämföra med följande index:

  • OMXS30 + 1,34%
  • SIX portfolio index +4,02%
  • SIX portfolio return index + 7,43% 
  • DJ USA: +5,83%
  • Nasdaq +12,81%

Bästa fonderna 2018

Bästa fonderna 2018 behöver inte innebära ett bra köp

Bara för att fonderna i topplistan ovanför har presterat mycket starkt under första 7 månaderna av 2018 så finns det ingen garanti för att det kommer att fortsätta att göra det. Vi på Finanso tycker dock att det finns goda själ att titta på fonderna som finns med på listan över Bästa fonderna 2018. Det går t.ex. att hitta inspiration genom att titta på fondens största innehav och därmed även bli inspirerad. Innan du köper fonderna bara för att de har presterat bra hittills så tycker vi att du bl.a. borde kolla på följande punkter:

  • Är fonden en indexfond, aktiefond, blandfond eller räntefond?
  • Vad är fondens branschinriktning? Tech, fastigheter m.m.
  • Vilken geografisk marknad får du exponering mot? Sverige, Europa, USA m.m.
  • Vilka är fondens största innehav? Är det bolag du själv gillar?
  • Har fondförvaltaren ett bra track record även under ett längre tids spann?
Finanso.se (Innehåller samarbetslänkar)

Finansos mål är att hjälpa privatpersoner till en bättre privatekonomi. För att göra det erbjuder vi bland annat jämförelsetjänster för att sänka kostnader och guider för hur du kan investera dina pengar. Allt material på Finanso.se är alltid kostnadsfritt för dig som läsare och besökare.

    1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *